"Bélyeg-ző"
Számtalan dolgot tud az ember gyűjteni gyerekkorában. Évekig vásároltam a zsebpénzemből például bélyegeket, sőt emlékszem, hogy egy-egy ünnepnapra jövő képeslap inváziónál, mennyire igyekeztem, hogy a borítékokat megszerezzem. Ki ne emlékezne azokra a technikákra, hogy hogyan kell leáztatni egy bélyeget a borítékról? Nagyot fordult a világ azóta, már én sem gyűjtök bélyeget, és a képeslapokat is virtuálisan kapjuk. Pedig akkoriban hosszú órákat töltöttem el, hogy a bélyegeimet rendezgessem, csoportosítsam. Ma már nincs hozzá türelmem, de még meg vannak az albumok.
Persze most már tudom, hogy a legtöbb szerzeményemet Légrádi Sándor tervezte.
Nemzetközileg is elismert bélyegtervező volt, több díjat is magának tudhatott. 1906. szeptember 13-án született Budapesten. Dolgozott üvegfestőként, ötvösként, olajfestőként, de végül a bélyegtervezés tette igazán sikeressé. 1929-ben lett az Állami Nyomda grafikusa, és 1932-ben jelent meg az első bélyege, ráadásul ez készült először mélynyomásos technika alkalmazásával. 74 éves koráig a Budai várban működő Állami Nyomdában dolgozott, közel 100 bélyeget, bélyeg-sorozatot, blokkot tervezett.
Az 1938-ban megjelent Szent István jubileumi bélyegsorozata Buenos Airesben első díjat nyert. Az Erdély északi részének visszacsatolása alkalmából kiadott Erdélyért bélyegsorozat Magyar, vagy Erdélyi Madonnája a világ Madonna-bélyegeinek aacheni versenyén a harmadik díjat kapta.
Születésének 100 évfordulójára a Magyar Posta emlékbélyeget bocsátott ki (2006).
Néhány bélyege, ami nekem is meg volt:
És egy gyönyörű szép blokk:
Kicsit utána néztem, hogy vajon mi a helyzet manapság a magyar bélyegtervezéssel.
Meglepő dolgot találtam. 2009-ben magyar bélyeg lett Európa legszebb bélyege. Nagy Péter a Magyar Posta grafikusa tervezte, és Galileo Galilei ihlette.
Tényleg nagyon szép.
Az európai posták szövetsége, a PostEurop ítélte oda a díjat, és mivel 2008-ban is magyar nyerte Kármán Orsolya személyében, így példátlan sikert könyvelhettünk el. Egy ország egymás után kétszer még soha nem nyerte el ezt a megtisztelő címet.
A 2008. évi nyertes:
Azt hiszem méltán lehetünk büszkék rájuk.