A Zászló napja

Régésznek készültem, aztán teljesen máshova  sodort az élet, de a mai napig nagyon érdekelnek a régészettel kapcsolatos hírek, cikkek, vagy a történelemmel kapcsolatos írások. Pár évvel ezelőtt aztán elkezdtem érdeklődni a zászlók iránt, mert egy zászlónak küldetése van. A zászló szimbolizálja a nemzetet, az országot. Annyi  zászló van a világban, és mindegyiknek külön története, hogy egyszerűen nem lehet nem érdeklődni irántuk.

Június 14.-én például a Zászló napját ünneplik az Egyesült Államokban. Ki ne ismerné az Egyesült Államok "csillagok és csíkok" néven híressé vált zászlaját?

26_6_7.gif 

A sávok az eredeti tizenhárom gyarmatot jelképezik, az ötven csillag a kék mezőben pedig a jelenlegi tagállamokat. Maga a zászló a függetlenségi háborúban jelent meg először, tizenhárom csillaggal. A zászló ötlete a Szabadság Fiaitól származott, az első olyan szervezettől, amely nyíltan szembeszállt a brit uralommal. Ők annyi piros-fehér csíkos zászlót használtak, ahány tagállamban tevékenykedtek. A háború kezdetekor már mind a tizenhárom tagállamban jelen voltak, azonban végül a tizenhárom csillag helyére az akkori brit zászló kicsinyített mása került. 1777. június 14-én a második kontinentális kongresszus megállapodott, hogy a bal felső sarokba, a brit lobogó helyett a tizenhárom csillagnak kell kerülnie. Így lett ez a nap a zászló napja. Az idők folyamán, ahogy belépett egy új tagállam, úgy került fel egy újabb csillag a zászlóra. Az utolsó tagállam, Hawaii 1959-ben lépett be, de  csak 1960. július 14-én kerültek fel, mint az 50. tagállam a zászló bal felső sarkára. A zászló az összetartozást, az egységet jelképezi, de sokak számára magát az Alkotmányt jelenti.

41884-80.jpeg